Szalony czy genialny? Kulisy umysłu geniusz

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ludzi wybitnie zdolnych zwykło się różnie określać. Czy najbardziej twórczy artyści są szaleńcami czy geniuszami właśnie? Pewnie i jedno, i drugie.

Pytanie jednak, czy genialne osiągnięcia prowadzą do szaleństwa, czy może szaleństwo jest warunkiem geniuszu.

Właśnie dlatego, że ludzki mózg jest tak skomplikowany, mogą w nim powstawać nieprawidłowe połączenia. To tak jak w wysoko skomplikowanych urządzeniach: im więcej może spełniać on funkcji, tym większe jest ryzyko błędu. Stąd coraz więcej teorii naukowych, wedle których osoby z dysfunkcjami mają większe predyspozycje, by stać się geniuszami właśnie.

Jedno jest pewne -osoby uznane za geniuszy łączą w sobie pewne cechy. Jakie?

Po pierwsze – są wytrwali. Wszyscy ci, którzy zostali uznani za genialne umysły, od wczesnego dzieciństwa intensywnie i systematycznie ćwiczyli swoje umiejętności. Mozart, Wiener, John Stuart, Leonardo da Vinci i Michał Anioł na swój sukces pracowali od (bardzo) wczesnych lat życia. Choć i łut szczęścia miał tutaj swój udział – wszyscy wymienieni zdobyli solidną wiedzę i trafili na odpowiedni czas, w którym ujawniły się ich umiejętności. Można powiedzieć, że mieli po prostu szczęście. Przecież ludzi wykształconych, zdolnych, cierpliwych i wytrwałych jest wielu, a tylko promil spośród nich doczekał się miana geniusza.

Analizując artykuły badaczy jedno można stwierdzić na pewno – rodziną siostrą geniuszu jest… schizofrenia. Co łączy artystę i schizofrenika? Niezwykłe postrzeganie rzeczywistości, nieszablonowy sposób myślenia, nierozważne zachowanie. Psycholog Daniel Nettle po wielu latach badań doszedł do wniosku, że geniusze odziedziczyli niektóre geny powodujące powstawanie chorób psychicznych. I to w pełni tłumaczyłoby zagadkę geniuszu balansującego na krawędzi szaleństwa.

Jaki jest więc scenariusz na geniusza? Połączenie dobrych warunków startu, wszechstronne wykształcenie, silna wola i wolność umysłu rozumiana jako „szalone geny”. To dość słona, ale i konieczna cena, by stać się prawdziwym geniuszem.

Na blogu

Blog

Od zaufania do pewności siebie!

Jest coś, co sprawia, że wzrasta pewność siebie u najmłodszych. Co? To proste! Dzieci muszą wiedzieć, że my – dorośli im ufamy. Brzmi banalnie? A jednak! Okazuje się, że to nie jest takie proste, łatwe i oczywiste. Dzieci potrzebują kogoś, kto uwierzy, że

Czytaj więcej »
Blog

Jej wysokość nuda!

To prawda, że nie ma najlepszej reputacji. Wbrew powszechnym stereotypom jest jednak niezwykle potrzebna. Jej wartość trudno przecenić. Efektywnie poprowadzona może skutkować rozwojem kreatywności i wieloma nieszablonowymi pomysłami, może stać się wiernym sprzymierzeńcem rozwoju, stymulantem i motywatorem twórczego myślenia.  O czym mowa? O

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Absolwent Szkoły Mistrzów

w nagrodę za trud swój i zaangażowanie otrzymuje

Mistrzowski Certyfikat

który proces kształcenia Mistrzów wieńczy. Dokument ten honorem, biegłością i rzetelnością twórców jest gwarantowany, których z imienia i nazwiska znać będziesz i którzy głową swą i doświadczeniem za rezultat ręczą.

Oto lista cech ważkich na certyfikat ów mistrzowski się składających:

 1. Mistrz obronną ręką wychodzi z trudnych sytuacji oraz skutecznie stawia czoła przeciwnościom losu. Wie, jak mieć wpływ na siebie, gdy nie ma się wpływu na rzeczywistość. Mistrz jest odporny psychicznie.
 2. Mistrz zna swoją wartość. Panuje nad swoją niepewnością, potrafi znaleźć siłę, gdy ogarnia bezsilność, jest świadomy swoich mocnych stron i swojej wartości. Rozumie, że niskie poczucie własnej wartości jest tym, co w największym stopniu nie pozwala żyć tak, jak się tego chce
  i najczęściej odpowiada za niepowodzenia szkolne. Mistrz ma rozwinięte poczucie własnej wartości.
 3. Mistrz potrafi zatrzymać gonitwę myśli. Mówi głośno o wyciszeniu i szybko spowolnia tempo życia. Osiąga wysoki stopień samoświadomości i samoakceptacji, zna wagę koncentracji na sobie tu i teraz i rzeczywistości wokół. Rozumie, że to świetne na wszelkie problemy antidotum. Mistrz jest uważny i skoncentrowany.
 4. Mistrz jest twórczy w odtwórczych czasach. Posiada umiejętność nieszablonowego działania. To promotor szukania nieschematycznych rozwiązań do całkiem schematycznych pytań
  i problemów. Kreatywność to dla Mistrza to styl życia, styl bycia i klucz do sukcesu.
 5. Mistrz jest silny emocjami. Potrafi niepokój w spokój zmienić. Wie, jak szybko dobrze się nastroić i jak wirtuoz sprawia, że wszystko gra. Dla niego nie ma złych emocji, jest tylko złe emocjami zarządzanie. Dobrze panuje nad niepokojem, lękiem i stresem. Mistrz jest inteligentny emocjonalnie.
 6. Mistrz potrafi wytyczyć swoje granice. Otwarcie wyraża własne potrzeby i pragnienia. Wie, co to życie na własnych warunkach i według własnych reguł. Mówi o sobie tak, by śmiało siebie wyrażać. Mówi nie, gdy myśli nie. Potrafi śmiało nieśmiałość pokonać. Mistrz jest asertywny.
 7. Mistrz wie, jak mówić, by go słuchano i słuchać, by chciano z nim rozmawiać. Naturalnie wykorzystuje to, co najpiękniejsze w ludzkiej naturze. Jest świadomy, że nawiązywanie relacji międzyludzkich to nieodzowna potrzeba i część ludzkiego życia a także najważniejsza praktyczna umiejętność społeczna, która sprawia, że łatwiej jest żyć. Mistrz jest inteligentny społecznie,
 8. Mistrz wie, jak liczyć na siebie, by móc liczyć zyski, dobrze się zorganizować i obrać kurs na sukces. Ponad wszelką wątpliwość potrafi udowodnić, że sukcesu można się nauczyć, okazje trzeba tworzyć i je wykorzystywać. Mistrz jest przedsiębiorczy.