I Ty możesz mieć mózg zwycięzcy!

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Czy wiesz, że wszyscy ludzie sukcesu byli najpierw prawdopodobnie ludźmi porażki?  Okazuje się, że siłą napędową zwycięzców jest… zwyciężanie, a bycie na topie zwyczajnie uzależnia. To hormony, testosteron i kortyzol, mogą stać za przegraną bitwą, światowym kryzysem gospodarczym czy porażką sportową, ale także za każdym odniesionym triumfem.

Zwycięstwo zmienia i mózg, i ciało. Tak samo zresztą jak klęska. Od obu łatwo się uzależnić.

Psychologowie, którzy od lat pochylają się nad tematem mózgu zwycięzcy, nie mają wątpliwości, że u podstaw sukcesu lub jego braku leży świadomość własnej wartości. Czym ta świadomość właściwie jest?

To poczucie, że możesz wygrać. To pozytywne nastawienie do wyniku końcowego, nawet gdy sprawy przybierają zły obrót. To radzenie sobie z przeciwnościami bez dekoncentracji. To tolerowanie dyskomfortu. To podniesienie się po porażkach.

Jeśli nie masz tej zdolności, nic się nie martw. To da się wytrenować! Pamiętaj tylko, że odporność psychiczna to połączenie kilku elementów, wśród których kontrola (umiejętność znalezienia w sobie czynników, którymi możesz sterować, zamiast poddawać się uczuciu bezsilności), wiara (umiejętność niepoddawania się do „końcowego gwizdka”), wyzwanie (postrzeganie rywalizacji jako możliwości rozwoju, a nie przeszkody) i pewność (jako świadomość własnych umiejętności, niezależnych przecież od występów rywali) to te najważniejsze.

Ale to wszystko byłoby nieważne, gdybyśmy nie potrafili z zasobów racjonalnie korzystać. To natomiast  byłoby niemożliwe, gdyby nie sprawnie funkcjonujący mózg.

Twoje ciało to połączenie mięśni i nerwów zarządzanych przez centralny komputer, czyli mózg. Hormony klęski i porażki, stale mu dostarczane, przyzwyczajają do określonego stanu i zwyczajnie uzależniają. Systematyczna  praca nad sobą poparta sukcesami sprawia, że nasz mózg będzie chciał więcej takich pozytywnych doświadczeń, a nam łatwiej będzie w sukces uwierzyć i ostatecznie go osiągnąć.

Proste? Proste!

Zatem do dzieła!

#MózgBrainy

Na blogu

Blog

Od zaufania do pewności siebie!

Jest coś, co sprawia, że wzrasta pewność siebie u najmłodszych. Co? To proste! Dzieci muszą wiedzieć, że my – dorośli im ufamy. Brzmi banalnie? A jednak! Okazuje się, że to nie jest takie proste, łatwe i oczywiste. Dzieci potrzebują kogoś, kto uwierzy, że

Czytaj więcej »
Blog

Jej wysokość nuda!

To prawda, że nie ma najlepszej reputacji. Wbrew powszechnym stereotypom jest jednak niezwykle potrzebna. Jej wartość trudno przecenić. Efektywnie poprowadzona może skutkować rozwojem kreatywności i wieloma nieszablonowymi pomysłami, może stać się wiernym sprzymierzeńcem rozwoju, stymulantem i motywatorem twórczego myślenia.  O czym mowa? O

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Absolwent Szkoły Mistrzów

w nagrodę za trud swój i zaangażowanie otrzymuje

Mistrzowski Certyfikat

który proces kształcenia Mistrzów wieńczy. Dokument ten honorem, biegłością i rzetelnością twórców jest gwarantowany, których z imienia i nazwiska znać będziesz i którzy głową swą i doświadczeniem za rezultat ręczą.

Oto lista cech ważkich na certyfikat ów mistrzowski się składających:

 1. Mistrz obronną ręką wychodzi z trudnych sytuacji oraz skutecznie stawia czoła przeciwnościom losu. Wie, jak mieć wpływ na siebie, gdy nie ma się wpływu na rzeczywistość. Mistrz jest odporny psychicznie.
 2. Mistrz zna swoją wartość. Panuje nad swoją niepewnością, potrafi znaleźć siłę, gdy ogarnia bezsilność, jest świadomy swoich mocnych stron i swojej wartości. Rozumie, że niskie poczucie własnej wartości jest tym, co w największym stopniu nie pozwala żyć tak, jak się tego chce
  i najczęściej odpowiada za niepowodzenia szkolne. Mistrz ma rozwinięte poczucie własnej wartości.
 3. Mistrz potrafi zatrzymać gonitwę myśli. Mówi głośno o wyciszeniu i szybko spowolnia tempo życia. Osiąga wysoki stopień samoświadomości i samoakceptacji, zna wagę koncentracji na sobie tu i teraz i rzeczywistości wokół. Rozumie, że to świetne na wszelkie problemy antidotum. Mistrz jest uważny i skoncentrowany.
 4. Mistrz jest twórczy w odtwórczych czasach. Posiada umiejętność nieszablonowego działania. To promotor szukania nieschematycznych rozwiązań do całkiem schematycznych pytań
  i problemów. Kreatywność to dla Mistrza to styl życia, styl bycia i klucz do sukcesu.
 5. Mistrz jest silny emocjami. Potrafi niepokój w spokój zmienić. Wie, jak szybko dobrze się nastroić i jak wirtuoz sprawia, że wszystko gra. Dla niego nie ma złych emocji, jest tylko złe emocjami zarządzanie. Dobrze panuje nad niepokojem, lękiem i stresem. Mistrz jest inteligentny emocjonalnie.
 6. Mistrz potrafi wytyczyć swoje granice. Otwarcie wyraża własne potrzeby i pragnienia. Wie, co to życie na własnych warunkach i według własnych reguł. Mówi o sobie tak, by śmiało siebie wyrażać. Mówi nie, gdy myśli nie. Potrafi śmiało nieśmiałość pokonać. Mistrz jest asertywny.
 7. Mistrz wie, jak mówić, by go słuchano i słuchać, by chciano z nim rozmawiać. Naturalnie wykorzystuje to, co najpiękniejsze w ludzkiej naturze. Jest świadomy, że nawiązywanie relacji międzyludzkich to nieodzowna potrzeba i część ludzkiego życia a także najważniejsza praktyczna umiejętność społeczna, która sprawia, że łatwiej jest żyć. Mistrz jest inteligentny społecznie,
 8. Mistrz wie, jak liczyć na siebie, by móc liczyć zyski, dobrze się zorganizować i obrać kurs na sukces. Ponad wszelką wątpliwość potrafi udowodnić, że sukcesu można się nauczyć, okazje trzeba tworzyć i je wykorzystywać. Mistrz jest przedsiębiorczy.