Generator pomysłów, czyli kilka słów o burzy mózgów

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Razem jesteśmy mądrzejsi niż każdy z nas z osobna. To prawda, z którą trudno polemizować. Tymczasem wokół burzy mózgów, której istotą jest wspólne generowanie pomysłów, narosło wiele mitów i równie wiele nieporozumień.

Czy burza mózgu to hit czy kit?

Skąd się wzięły negatywne opinie o burzy mózgów właśnie?

Z powierzchownej i szkodliwej opinii, w ramach której burza mózgów miałaby polegać na bezsensownym i nigdy niekończącym się mówieniu wszystkiego, co ślina na język przyniesie. Tymczasem nic bardziej mylnego! Dobrze prowadzona technika burzy mózgów nie może mieć bowiem nic wspólnego chaosem. Prawidłowo wykonany proces jest w pełni skoordynowany i moderowany, nigdy nie stanowi celu dla samego siebie i zawsze jest elementem większej całości.

Istotą burzy mózgów jest bowiem twórcza dyskusja grupy ludzi, mająca na celu wypracowanie jak największej liczby metod rozwiązania określonego problemu.

Burza mózgów to efektywna technika generowania pomysłów, która umożliwia wykorzystanie kreatywnego potencjału większej grupy osób. Tu efektywność przełożyć się musi na efektowność, po prostu.

Dlaczego burza mózgów jest dobra?

Burza mózgów zwiększa szanse na rozwiązanie problemu. Zawsze spojrzenie kilku lub kilkunastu osób na jedną sprawę zwiększa szansę na pozytywne rozwiązanie.

Burza mózgów pozwala szerzej spojrzeć na problem. Odpowiednio dobrana grupa ludzi jest w stanie wypracować wiele różnorodnych propozycji rozwiązania postawionego zadania.

Burza mózgów pobudza kreatywne myślenie. Burza mózgów ma na celu znalezienie jak największej ilości świetnych pomysłów na wyjście z określonej sytuacji. Praktyka pokazała, że w czasie burzy mózgów uczestnicy, którzy są coraz bardziej ośmieleni,  potrafią wpadać na bardzo twórcze rozwiązania.

Burza mózgów uczy współpracy w grupie. Jeśli ludzie zostają postawieni przed wspólnym problemem, to maleją „szanse” na to, że uczestnicy spotkania wdadzą się w spory personalne. Jeśli ta forma współpracy kończy się kłótnią, oznacza, że nie została dobrze poprowadzone.

Wniosek? Korzystajmy!

Co dwie głowy to niejedna!

Na blogu

Blog

Od zaufania do pewności siebie!

Jest coś, co sprawia, że wzrasta pewność siebie u najmłodszych. Co? To proste! Dzieci muszą wiedzieć, że my – dorośli im ufamy. Brzmi banalnie? A jednak! Okazuje się, że to nie jest takie proste, łatwe i oczywiste. Dzieci potrzebują kogoś, kto uwierzy, że

Czytaj więcej »
Blog

Jej wysokość nuda!

To prawda, że nie ma najlepszej reputacji. Wbrew powszechnym stereotypom jest jednak niezwykle potrzebna. Jej wartość trudno przecenić. Efektywnie poprowadzona może skutkować rozwojem kreatywności i wieloma nieszablonowymi pomysłami, może stać się wiernym sprzymierzeńcem rozwoju, stymulantem i motywatorem twórczego myślenia.  O czym mowa? O

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Absolwent Szkoły Mistrzów

w nagrodę za trud swój i zaangażowanie otrzymuje

Mistrzowski Certyfikat

który proces kształcenia Mistrzów wieńczy. Dokument ten honorem, biegłością i rzetelnością twórców jest gwarantowany, których z imienia i nazwiska znać będziesz i którzy głową swą i doświadczeniem za rezultat ręczą.

Oto lista cech ważkich na certyfikat ów mistrzowski się składających:

 1. Mistrz obronną ręką wychodzi z trudnych sytuacji oraz skutecznie stawia czoła przeciwnościom losu. Wie, jak mieć wpływ na siebie, gdy nie ma się wpływu na rzeczywistość. Mistrz jest odporny psychicznie.
 2. Mistrz zna swoją wartość. Panuje nad swoją niepewnością, potrafi znaleźć siłę, gdy ogarnia bezsilność, jest świadomy swoich mocnych stron i swojej wartości. Rozumie, że niskie poczucie własnej wartości jest tym, co w największym stopniu nie pozwala żyć tak, jak się tego chce
  i najczęściej odpowiada za niepowodzenia szkolne. Mistrz ma rozwinięte poczucie własnej wartości.
 3. Mistrz potrafi zatrzymać gonitwę myśli. Mówi głośno o wyciszeniu i szybko spowolnia tempo życia. Osiąga wysoki stopień samoświadomości i samoakceptacji, zna wagę koncentracji na sobie tu i teraz i rzeczywistości wokół. Rozumie, że to świetne na wszelkie problemy antidotum. Mistrz jest uważny i skoncentrowany.
 4. Mistrz jest twórczy w odtwórczych czasach. Posiada umiejętność nieszablonowego działania. To promotor szukania nieschematycznych rozwiązań do całkiem schematycznych pytań
  i problemów. Kreatywność to dla Mistrza to styl życia, styl bycia i klucz do sukcesu.
 5. Mistrz jest silny emocjami. Potrafi niepokój w spokój zmienić. Wie, jak szybko dobrze się nastroić i jak wirtuoz sprawia, że wszystko gra. Dla niego nie ma złych emocji, jest tylko złe emocjami zarządzanie. Dobrze panuje nad niepokojem, lękiem i stresem. Mistrz jest inteligentny emocjonalnie.
 6. Mistrz potrafi wytyczyć swoje granice. Otwarcie wyraża własne potrzeby i pragnienia. Wie, co to życie na własnych warunkach i według własnych reguł. Mówi o sobie tak, by śmiało siebie wyrażać. Mówi nie, gdy myśli nie. Potrafi śmiało nieśmiałość pokonać. Mistrz jest asertywny.
 7. Mistrz wie, jak mówić, by go słuchano i słuchać, by chciano z nim rozmawiać. Naturalnie wykorzystuje to, co najpiękniejsze w ludzkiej naturze. Jest świadomy, że nawiązywanie relacji międzyludzkich to nieodzowna potrzeba i część ludzkiego życia a także najważniejsza praktyczna umiejętność społeczna, która sprawia, że łatwiej jest żyć. Mistrz jest inteligentny społecznie,
 8. Mistrz wie, jak liczyć na siebie, by móc liczyć zyski, dobrze się zorganizować i obrać kurs na sukces. Ponad wszelką wątpliwość potrafi udowodnić, że sukcesu można się nauczyć, okazje trzeba tworzyć i je wykorzystywać. Mistrz jest przedsiębiorczy.